Makaleler » Klima Çeşitleri » Klima Soğutmuyor Ne Yapmalıyım?

Klima Soğutmuyor Ne Yapmalıyım?

Klimalar özellikle yaz aylarında konforlu bir ortam yaratmak için sıklıkla tercih edilmektedir. Klimaların uzun süreli kullanım ömrü olması için klima bakımlarının ve klima temizliğinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Düzenli olarak temizlenmeyen ve periyodik bakımları aksatılan klimalar zamanla tıkanmakta ve soğuk hava üfleme konusunda performans düşüklüğü yaşamaktadır. Klima soğutmuyor ne yapmalıyım problemi ile karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken ilk işlem klimanızın temizliğini sağlamak ya da klimanızın bakımını ve kontrollerini yaptırmak için bir klima servisinden teknik destek yardımı almaktır. Klimanızın temizliği yapıldığı halde yine de klimanız soğutmuyor ise klima ayarlarını kontrol ederek klimanın soğutma konumunun aktif olup olmadığına bakmanız gerekir.

Soğutmayan Klima İçin Evde Uygulanacak İşlemler

Klimanız soğutmuyor ise servis çağırmadan önce evde kendiniz de birtakım kontroller yaparak eğer teknik bir arıza yok ise bu duruma çözüm bulabilirsiniz. Soğutmayan klima bakımı için evde ilk olarak yapacağınız işlem klima filtresini temizleme işlemidir. Zamanla toz dolan filtreler klimanın performansını düşürebilmektedir. Bunun yanı sıra klimanızı çalıştırdığınızda açık kapı ya da pencere olmamasına özen gösterin. Sıcak hava ve soğuk havanın birbirine karışmasını engellemek klimanızın ortamı daha kolay ve daha hızlı bir şekilde soğutmasına yardımcı olacaktır. Tüm bunlara rağmen klimanız hala soğutmuyor ise klima ayarlarını kontrol ederek odanın soğuması için klima ayarının düşürülmesi gerekmektedir. Klima ayarlarından klima modunu da kar tanesi şeklinde işaretleyerek klimanızın ayarını düzeltebilirsiniz. Yapmış olduğunuz tüm ayar ve bakımlara rağmen klimanız yine de soğuk hava üflemiyor ise bir teknik servisten destek almanız gerekmektedir.

Klima Neden Soğutmaz?

Klimalar birtakım sebeplere bağlı olarak soğuk hava üfleme performansında düşüklük gösterebilmektedir. Filtre tıkanıklığı başlıca sebepler arasında görünüyor olsa da klimanızın gazında da eksilme olabilmektedir. Bunun yanı sıra kompresör arızası, boru hattında meydana gelen ezilme ve kaçak, iç ünite fanında arıza, dış ünite farında arıza, kart, kumanda ya da sinyal kablosunun arızalanması gibi durumlar da klimanın soğuk hava üflemesine engel olabilecek olan başlıca muhtemel sebepler arasında yer almaktadır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4