Makaleler » Klima Çeşitleri » Klima Filtresi Nasıl Temizlenir?

Klima Filtresi Nasıl Temizlenir?

Klima performansında filtre temizliği büyük önem taşımaktadır. Klimanın fazla kullanılması sonucu oluşan tozlar klima filtresi üzerinde birikerek tıkanıklık yapmakta bu da klimanın hava üfleme gücünü düşürerek klimanın verimsiz bir şekilde çalışmasına yol açmaktadır. Klima filtre temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir aksi durumda klimanın çalışmasında sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Klima filtresinin temizliği oldukça kolaydır. Klimanın ön kapağı çıkartıldıktan sonra filtre temizlemek için tozlu bölgenin üzerine sprey yardımı ile temizleyici dökülür ve belirli bir süre bekledikten sonra filtreler su ile durulanarak temizlenir. Dilerseniz filtreleri direk olarak hiçbir temizleyici maddesi kullanmadan da musluğun altında yıkayarak kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Filtrenin kuruması beklendikten sonra takılarak klima kapağı kapatılır.

Klima Filtresi Hangi Aralıklarla Temizlenmelidir?

Klima filtresi için yapılan temizlik klimanın kullanılış durumuna göre değişim gösterebilmektedir. Klima filtresi üzerinde biriken tozlar klimanızın performansını olumsuz olarak etkileyebileceği gibi bunun yanı sıra tozlar havada yayılarak hastalığa yol açabilmekte ve sağlığımızı olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Yaz ve kış aylarında aktif olarak sürekli kullanılan klimalarda klima filtresi ayda 2 ya da 3 kez temizlenmelidir. Hem kolay hem de pratik bir şekilde temizlenmekte olan filtreler klimanın performansını büyük derecede etkilediğinden oldukça önemlidir.

Klima Filtresi Temizlenmezse Klimaya Zarar Verir Mi?

Klima filtresi düzenli olarak belirli aralıklarla temizlenmez ise klima ısıtma ya da soğutma işlemini gerçekleştiremez. Filtre üzerinde biriken tozlar filtre tıkanıklığına yol açarak havanın ortama yayılmasını engeller ve bu durumda klimanızın arızalanmasına kadar ciddi durumlara neden olabilir. Bunun yanı sıra fazla performans harcayarak elektrik faturalarının olduğundan daha fazla gelmesine neden olabilir. İyi bir şekilde temizlenmeyen klima filtreleri klima çalıştırıldığı zaman ortama kötü bir koku yayar ve bu koku ile yayılan kirli hava solunum yolları enfeksiyonu gibi ciddi sağlık sorunlarına kadar yol açarak bunun yanı sıra daha pek çok hastalığa da sebep olabilir. Bu nedenle klima filtre temizliğinin özellikle de sıklıkla aktif bir şekilde kullanılan klimalarda düzenli olarak yapılması büyük bir önem taşımaktadır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4