Makaleler » Klima Çeşitleri » Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima bakımı klimanın daha uzun süre kullanılması ve daha fazla verim alınabilmesi için oldukça önemli bir etkendir. Günümüzde neredeyse her evde ve her iş yerinde aktif bir şekilde klima kullanılmaktadır. Klimalar bakımları düzenli olarak yapıldığı zaman uzun yıllar kullanılabilmekte ve düzenli bakım ile klimadan daha iyi performans alınabilmektedir. Klima bakımlarında klima temizliğinin yanı sıra aynı zamanda mevsim bakımları, motor bakımları, iç hazne bakımları, filtre bakımı, klima gaz kontrolü ve klima ünitelerin iç ve dış temizlikleri olmak üzere detaylı olarak incelenmelidir. Klima temizlikleri düzenli olarak evde kolay bir şekilde yapılabilmektedir ancak klimanızın periyodik bakımlarının bir servis tarafından gerçekleştirilmesi klimanızın performansı açısından çok daha etkili olacak ve olası arıza durumlarının erkenden fark edilerek önüne geçmesi sağlanacaktır.

Klima Bakımında Filtre Temizliği

Klima bakımında dikkat edilmesi gereken birkaç detay bulunmaktadır. Klima bakımı ve klima temizliği için her 15 günde bir filtrenin temizlenmesi gerekmektedir.  Bunun nedeni ise hava filtresi düzenli olarak temizlenmediği zaman yüzeyde oluşan karlaşma havanın sirkülasyon yapmasını engellemekte ve klimanın soğutma verimini olumsuz olarak etkilemektedir. Filtre temizliği elektrik süpürgesi ile olabileceği gibi aynı zamanda filtreler çıkartılarak musluk altında da pratik bir şekilde yıkanabilmektedir. Filtre yıkaması yapılırken su sıcaklığının 50 dereceyi geçmemesine dikkat etmek gerekir. Filtrelerin temizlendikten sonra güneş altında kurumaya bırakılması ve asılması filtreye zarar verebilir.

Periyodik Klima Bakımı

Periyodik klima bakımlarında ilk olarak elektrik tesisatlarının kontrol edilmesi büyük önem taşımaktadır. Drenaj tavası ile drenaj hattının temizliği yapılır. Fanların ve tüm pervanelerin dikkatli bir şekilde temizliği yapılır ve klimada gaz kontrolü yapılarak eksik gaz var ise gaz dolumu sağlanır. Klima bakımında klima temizliği genel olarak basınçlı hava ya da su ile temizlenmektedir. Klima bakımı tamamlandıktan sonra klimanın görüntü ve ses kontrolünün de mutlaka incelenmesi gerekmektedir. Genel olarak klima servisleri tarafından gerçekleştirilmekte olan klima periyodik bakım işlemlerinde klima temizliği ve klima bakımının yanı sıra aynı zamanda klima kontrolleri de sağlanmaktadır.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4