Makaleler » Klima Çeşitleri » Evde Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde Klima Temizliği Nasıl Yapılır?

Özellikle sıcakların artması ile birlikte büyük ihtiyaç haline gelen klimalarda bakım ve temizlik klimanın performansı açısından büyük önem taşımaktadır. Uzun süre çalışmayan ya da aşırı derecede çalıştırılan klimaların belirli süre geçtikten sonra temizlenmesi gerekmektedir. Aksi durumda klimanın çalışma performansı düşmekte ve beklenilen havayı verememektedir. Yaz ayının gelmesi ile birlikte pek çok kişi klima nasıl temizlenir telaşına düşerek iş başına geçti. Klima temizliği için teknik servis ekibinden destek alabileceğiniz gibi klima temizliğini evde kendiniz de kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Klima temizliğine başlamadan önce kompresör de dahil olmak üzere klima ünitesinin bağlı olduğu ana güç panelini mutlaka kapatmanız gerekmektedir. Klima temizliği yaparken kullanacağınız klima temizleme spreyleri bu konuda sizlere büyük fayda sağlayacaktır. Klimanın motor kısmını ve duvarınızı sıvı temasından korumak için kapattıktan sonra klimanızın kapağını kaldırın ve radyatör peteklerini sprey sıkarken çamur olmaması adına elektrik süpürgesi yardımı ile iyice temizleyin. Daha sonra klima temizleme spreyini peteklere iyice sıktıktan sonra bekleyerek bütün petekleri ince bir fırça yardımı ile temizleyin. Sonraki aşamada ise köpük içinde kalan klimanızı su ile durulayarak temizleyebilirsiniz.

Klima Temizliğinde Su Kullanımı Klimaya Zarar Verir Mi?

Klima temizliğinde kullanılan su miktarı ne kadar fazla olursa olsun klimanıza hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Klima temizliğinde klimanın iç kısmında yer almakta olan drenaj kanalları suyun dışarı atılmasına yardımcı olarak klimanızın zarar görmesini engellemektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir detay ise klima temizliği yaparken klimanızın yakınında yer almakta olan elektroniklere su temasından kaçınmaktır. Klima temizliğinde hava filtreleri su altında yıkanarak temizlenirse hem daha kolay bir şekilde temizlenir hem de klimanızın performansı daha iyi temizlendiği için bir o kadar artış gösterir.

Klima Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Evde klima temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Klima temizliği yaparken peteklere çok fazla baskı yapmamak gerekir. Aksi durumda peteklerde ezilme durumu söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra su borusunun tıkanmamasına da dikkat etmek klima temizliğinde oldukça önemlidir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4