Makaleler » Klima Çeşitleri » A ++ Enerji Sınıfı Klima Ne Kadar Elektrik Harcar?

A ++ Enerji Sınıfı Klima Ne Kadar Elektrik Harcar?

Yaz aylarında sıcaktan kış aylarında ise soğuktan korunmamıza yardımcı olan klimalar genel olarak büyüklüğüne ve enerji sınıfına göre elektrik harcamaktadır. A++ enerji sınıfı 9.000 BTU klimalar en yüksek hızda çalışıyor iken saatte 0,8 kw elektrik harcar. Elektriğin kw’ı ortalama 0,7961* kuruş olduğuna göre ise ortalama yaklaşık olarak bir saatte 0,632 TL elektrik harcamaktadır. A ++ sınıfı klimalarda BTU artış gösterdikçe harcamış olduğu elektrik miktarı da artış göstermektedir. Klima satın alırken odanın büyüklüğüne ve bulunmuş olduğunuz bölgenin iklim şartlarına göre seçim yapmak doğru bir seçenek olacaktır. Genel olarak yüksek kapasiteli klimalar daha fazla elektrik harcadığı için yüksek performans yerine ihtiyacınızı karşılayabilecek performansa sahip klimaları tercih etmeniz çok daha doğru bir seçenek olacaktır.

Klimalarda Enerji Verimliliğini Etkileyen Faktörler

Klimalarda enerji verimliliğini etkileyen birtakım faktörler bulunmaktadır. Bulunmuş olduğunuz bölgenin iklim özellikleri, klimanın enerji kapasitesi, klimanın soğutma kapasitesi, klimanın hangi derecede ve hangi hızda çalıştırıldığı gibi detay ve faktörler klimalarda enerji verimliliğini etkileyen başlıca faktörler arasında yer almaktadır. Klimalarda soğutma derecesi ne kadar çok düşürülürse klimalarda elektrik harcaması da bir o kadar artış göstermektedir. Genel olarak inverter klimalar diğer klima modellerine göre çok daha avantajlıdır ve daha az elektrik harcayarak tasarruf sağlamaktadır.

Klimada Elektrik Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Klimada elektrik tasarrufu sağlamak için birtakım kullanım detaylarına dikkat edebilirsiniz. Sıcak havalarda klimayı çalıştırmadan önce camları açmak, soğuklarda ise camları kapalı tutmak oda ısısını büyük oranda etkilemekte ve klima kullanımını bir nebze de olsa azaltmaktadır. İzolasyon olan binalarda oda ısısı çok daha iyi bir şekilde korunmaktadır. İzolasyon olan binalarda yaz aylarında evin içi normale oranla daha serinken kış aylarında ise daha sıcak olduğundan klima kullanımı daha az olmakta ve bu durum da elektrikten büyük oranda tasarruf sağlamaya yardımcı olmaktadır. A ++ enerji sınıfı klimalar genel olarak diğer klimalara oranla daha pahalı olsa da enerji tasarrufu konusunda büyük fayda sağlamaktadır. Bu nedenle A ++ sınıfı klima tercih etmek çok daha faydalı olacaktır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4